Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler için beslenme ve zayıflama önerileri

Sağlıklı gebelikten sonra her anne, hamilelik döneminde alınan kiloyu vermek için gayret sarf eder ve bir an önce kilo vermek ister. Fakat emziren anneler süt kalitesi ve salgısı belirli düzeye ulaşana kadar diyet kesinlikle yapmamalıdır. Bu süre genellikle ilk 6 haftadır. Bu 6 haftadan sonra ise çok hızlı şekilde kilo verilmemeli şok diyetlerden uzak durulmalıdır. Amaç, ne şekilde olursa olsun kilo vermek değildir; sağlıklı beslenerek kilo vermektir. Kilo vermek için yapılan sağlıksız diyetlerde bazı temel gıdalar az veya hiç alınmamakta, bunun sonunda anne sütü azalmakta veya kalitesi bozulmakta ve neticede annede ve bebekte sağlık problemleri oluşmaktadır.

Bebeklerin beslenmesinde anne sütünün en önemli besin kaynağı olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Emziren annenin sütü bebeğin beslenmesi, gelişmesi ve büyümesi için en önemli gıda olduğu gibi anne ile bebek arasında psikolojik bağ oluşmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle emziren annenin beslenirken sütünün yeterli miktarda olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Doğumda alınan kilolar, dengeli ve sağlıklı beslenme programı ve bebeğin düzenli emzirilmesiyle verilebilir. Ancak gebelik öncesi vücut ağırlığına dönebilmek en az 6 ayı bulacaktır.


Peki sağlıklı emziren anne diyeti nasıl olmalıdır?

Kişi gebelik döneminde önerilenden fazla kilo almışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Bu kilo kaybı ağır diyetlerle değil, emzirerek ve dengeli beslenerek sağlanmalıdır. Emziren anneler sütünün azalmaması için ayda 2 kilodan fazla vermemelidir. Beslenmede proteinlere özellikle yer verilmeli. Hayvansal proteinin yanında bitkisel proteinler tüketilmelidir. Balık haftada 1-2 öğünde yer almalı. Vitamin ve mineral yönünden zenginliği tartışmasız olan meyve ve sebzeler asla ihmal edilmemelidir. Bu dönemde sigara ve alkolün yasak olduğu da akıllardan çıkarılmamalı.

Kilo vermede diyetin değişmez yardımcısı olan hareket de ideal kilolarınıza gelmenizde size yardımcı olur. Emziren anneler için günlük kalori 600-750 kalori fazlalık içerir. Bu yüzden de günlük alınacak kalorinin en az 2000 – 2500 olmasına dikkat edilmelidir. Diyette unutulmaması gereken diğer konu bol miktarda sıvı alınmasıdır. Sıvı alınması yaklaşık 2.5-3 litre civarında olmalı, suyun yanında az şekerli limonata, papatya çayı, ıhlamur gibi sıvılar da tüketilmelidir.

Sonuç olarak; hem anne ve bebek sağlığını hem de süt kalitesini düşünerek hareket edildiğinde emzirme döneminde kilo vermek imkansız değil, aksine emzirmek anne vücudunda ekstra enerji harcattığı için anneye kilo vermede avantaj sağlamaktadır.

Kişinin gebelik öncesi kilosuna, gebelikte aldığı kiloya ve mevcut kilosuna göre diyet kişiye göre şekillenmekle birlikte bu dönemde alınan günlük kalori kesinlikle 1800’ün altına inmemelidir.


Dyt. Fatma OSMANAĞAOĞLU

Fazla kilolar ile sağlıksız bir yaşam sürmek kaderiniz değil. Siz de AFdiet Clinic teknolojik diyet programlarına katılın ve sağlıklı yaşamın tadını çıkartın.

Hemen Diyete Başla