Kaliteli Uyku Önemli

Uyku kalitesi sağlığı etkiliyor

Düzenli ve sağlıklı bir uyku, hayatı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için çok önemlidir.

Uyku; bir yenilenme, tamir, bakım ve onarım sürecidir. Eğer düzenli bir uykunuz yoksa düzenli beslenmenizin, aktif bir yaşam sürmenizin, stresinizi kontrol etmenizin yararlarından yeteri kadar faydalanamazsınız.

Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. İyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Mümkün olduğu kadar düzenli uyumaya, aynı saatlerde yatakta olmaya, uyku sürenizden fedakarlık yapmamaya ve geç yatmamaya özen gösterin.

İyi ve yeterli bir uyku; belleği güçlendirir, odaklanmayı kolaylaştırır, öğrenmeyi çabuklaştırır, kişinin kendini daha zinde hissetmesini ve yorgunluk hissetmemesini sağlar. Kısaca; iyi bir uyku daha çok sağlık demektir.

Yüzlerce araştırma uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu, ömrü uzattığını ortaya koymuştur. Bunların yanında uykunun kiloyla da bağlantısı var.

Yapılan çalışmalar uyku yoksunluğunun açlık duygularını kontrol eden leptin ve ghrelin hormonlarının düzeylerinde değişiklik yaratarak aşırı yemek yeme dürtüsünü arttırdığını göstermektedir. Leptin ve Ghrelin iştah üzerinde etkili olan iki hormondur. Leptin vücutta enerji fazlası olduğu zaman iştahı keserek tokluk hissi sağlar. Ghrelin ise mide tarafından, mide boş olduğunda salınarak açlık hissini tetikler. Yani mide boş olduğu zaman Ghrelin seviyeleri artar ve Leptin düşerek yemek yeme isteği tetiklenir. Yapılan çalışmalar az uyunduğunda (Günde 5–6 saatten az) Leptin seviyesi sanki 900 kalorilik bir beslenme programındaki gibi düşerek açlığı tetiklediğini göstermiştir.

ABD’de yapılan kapsamlı bir araştırmada, gece 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanların aşırı şişman (obez) olma olasılığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; uyku süresi ve kalitesi her anlamda çok önemli olduğu gibi kilo problemi açısından da önemlidir.


Kaliteli uyku için ne yapılmalı?


• Gece yatmadan 2-3 saat öncesinde yemek yemeyi bırakın. Akşam yemeğinde yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durun.

• Yatmanıza yakın koyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler tercih etmeyin.

• Uykunuzu daha iyi alabilmek için karanlıkta yatın.

• Yatağınızın, yastığınızın rahat olmasına dikkat edin.

• Uyuyacağınız yerin sessiz olmasını sağlayın.

• Sırt üstü veya anne karnındaki (cenin pozisyonu) pozisyonda uyumak uykunuzu iyi almanızı sağladığı gibi ve bel-omurga sağlığınız açısından önemlidir.

• Gün içinde yaptığınız spor ve egzersizler gece daha kaliteli bir uyku uyumanıza sebep olur. Ancak yatmadan hemen önce yapmayın. Egzersiz amacınız kilo verme ise metabolizma hızınızı artırmak amacıyla sporunuzu sabahları yapabilirsiniz.


Dyt. Fatma OSMANAĞAOĞLU

Fazla kilolar ile sağlıksız bir yaşam sürmek kaderiniz değil. Siz de AFdiet Clinic teknolojik diyet programlarına katılın ve sağlıklı yaşamın tadını çıkartın.

Hemen Diyete Başla