KURBAN BAYRAMINDA DİKKAT

Kurban bayramında nasıl beslenmeliyim?

Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığına dikkat edilmelidir. Ölçülü tüketim yanında, kurbanın kesilmesi, muhafaza edilmesi ve pişirme yöntemleri önemli konulardır. Alınması gereken önlemler herkes için geçerlidir.

Kurban Bayramı’nda da sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmesi gerekmektedir.

Demir, B12 vitamini ve çinkodan zengin protein kaynağı etler beslenmemizde önemli bir yere sahiptir; ancak bunun yanında doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin yüksek olmasından et tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Özellikle kalp damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar et tüketiminde ayrıca dikkatli olmalıdır. Herhangi bir sağlık problemi olmaması et tüketiminin bol miktarda olacağı anlamına gelmez. Sucuk, pastırma, kavurma gibi besinlerden uzak durulması, et ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler, domates, portakal gibi C vitamini içeriği yüksek besinlerin tüketilmesinin vitamin ve mineral yararlanım miktarını arttıracaktır.

Etleri pişirirken kızartma yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme gibi yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca ızgara edilen etlerin ateş ile arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanması önemlidir. Etler, birer porsiyonluk küçük parçalara ayrılıp, buzdolabı poşetlerine sarılarak -2 derece buzlukta 1-2 hafta, -18 derece altında derin dondurucularda da çok daha uzun süre saklanabilir. Dondurucudan çıkarılan etlerin oda ısısında ya da kalorifer üstünde bekletilerek değil, buzdolabında çözdürülmesi önem taşır. Ayrıca çözdürülen etlerin hemen tüketilmesi, bir daha dondurulmaması dikkat edilmesi gereken bir kuraldır.


Bayramda Dikkat !

*Kurban Bayramı süresince sağlık açısından şerbetli tatlılar yerine meyveli, sütlü tatlıların tercih edilmelidir.
*Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları ve mide problemlerine yol açabileceğinden, rezene veya papatya çayı içebilirsiniz.
*Bayramda şekerli, hamurlu ve yağlı yiyeceklerin sık ve fazla yenmesiyle kilo alımı artıyor. Bu yüzden;
-Et dışında sebze yemekleri, salata, meyve, süt-yoğurt gibi besinleri de ihmal etmeyin.
-Tam buğday veya çavdarlı ekmek tüketin.
-Tatlı tüketildiyse ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratları azaltın, ölçülü yemeye gayret edin.

Fazla kilolar ile sağlıksız bir yaşam sürmek kaderiniz değil. Siz de AFdiet Clinic teknolojik diyet programlarına katılın ve sağlıklı yaşamın tadını çıkartın.

Hemen Diyete Başla