Mucizevi Meyve: NAR

hem virüse karşı koruyacak hem de sindirim sisteminizi düzenleyecek bir meyve

Kabuğunun altındaki yüzlerce tanecikle diğer tüm meyvelerden farklı bir yapısı olan nar üretiminde ülkemiz 3. Sırada yer alırken biz kış aylarında bu meyveden yeterince faydalanabiliyor muyuz?

Ortalama olarak bir nar 130 kaloridir. 1 porsiyon 1/2'dir.

Corona virüs tüm Dünya’ya hızla yayılırken virüsten korunmanın da birçok yolu bulunuyor. Bunların başında ise hijyen ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi olarak geliyor. Bağışıklığımızı kuvvetlendiren ve bunun yanında başka birçok yararı olan nara bir göz atalım istedim.

* Nar; ‘antosiyanin’ adlı bileşen içeriğiyle bağışıklık sisteminin en iyi dostlarındandır. Narın suyunu içmek yerine orta büyüklükteki bir narı tüketmek sizi hem gribe karşı koruyacak hem de sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

* Nardaki lifin çoğunluğu suda çözünmeyen lif olduğundan sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

* Yüksek şeker içeriğine rağmen diyabetliler üzerinde yapılan araştırmada açlık kan şeker seviyesini ve insülin direncini azalttığı gözlenmiştir.

* Birçok vitamin içermekle birlikte C vitamini, K vitamini ve folik asit miktarı fazladır.

* Vitaminlerin yanında içeriğinde birçok organik bileşik bulunur, en önemlisi punikalajin ( bilinen en güçlü antioksidan)’dir.

* Antioksidan içeriği nedeniyle kolesterolü düşürür, kalbi korur, tansiyonu dengeler.

* Beyni korur ve güçlendirir.

* Nar çekirdeklerinde bulunan yağ çeşidi (punisik asit) yağ yakan yağ olarak bilinmekte ve yapılan araştırmalara göre obeziteyi önleyici etkisi olduğu düşünülmektedir.

* Antibakteriyel etki gösterme özelliğiyle diş ve diş etlerini korur.

* Fiziksel aktivite sırasında vücudun yorulmasını geciktirici etkisi vardır.

Fazla kilolar ile sağlıksız bir yaşam sürmek kaderiniz değil. Siz de AFdiet Clinic teknolojik diyet programlarına katılın ve sağlıklı yaşamın tadını çıkartın.

Hemen Diyete Başla